Zdieľanie semien poštou

Cieľom Semienkovne je prepojiť čo najviac pestovateľov a šíriť tradíciu semenárenia a ekologického spôsobu pestovania. Preto nefungujeme iba na regionálnej báze, ale semená posielame naprieč celým Slovenskom. Keďže Semienkovňa je ako knižnica, očakávame, že nám semienka časom vrátite.
Ak ešte nepatríte k stálym prispievateľom a priaznivcom Semienkovne, na základe dodržania niekoľkých pravidiel, si môžete vybrať aj vy z našej ponuky.
Semienkovňa je nekomerčný spôsob zdieľania semien. Bohužiaľ, predovšetkým posielanie semien na diaľku sa nám v roku 2021 z veľkej časti vypomstilo. Prišli sme o približne 160 druhov semien, ktoré nám pestovatelia nevrátili. Tak množstvo nielen našej práce, ale i pestovateľov, od ktorých semená máme a každoročne ich s nimi zdieľame a vymieňame, vyšlo navnivoč. Preto sme sa rozhodli požadovať od úplne nových záujemcov buď tzv. semienkovú zálohu, alebo preplatenie poštovných a balných nákladov na semienka, a teda 3,50 €. Samozrejme, ak máte záujem podporiť nás, budeme len vďační. Váš dobrovoľný príspevok použijeme na balenia semienok, propagáciu Semienkovne a s tým spojené aj cestovné náklady, chod webstránky, organizáciu podujatí a pod.

Semienka posielajte na adresu Semienkovňa Snina, OC PSO, Remeselný obchodík BellFrant, Strojárska 4031, 069 01 Snina.

Pravidlá zapožičania semien na diaľku:
1. Vyberte si z nášho zoznamu max. 7 druhov semienok. Zoznam nám pošlite v maili alebo v správe na náš FB.
2. Ak ste nový záujemca, za každý balíček semienok od nás nám vy predom pošlete vaše semienka. Ak semienka nemáte, no aj tak by ste mali záujem o „naše“, prosíme vás o úhradu aspoň poštovného a balného vo výške 3,50 € (Cena balného je vyššia kvôli materiálom, do ktorých semienka balíme a času, ktorý tomu venujeme. Robíme to preto, lebo chceme, aby naša Semienkovňa vyzerala reprezentatívne, keď už semienka posielame po celom Slovensku.).
3. Semienka, ktoré posielate, musia byť vypestované vami, a to bez použitia umelých hnojív a chemických postrekov. Posielajte len zdravé a vyzreté osivo, ideálne z najsilnejších rastlín. Do Semienkovne nepatria semená návykových rastlín, hybridné (označované ako F1) a geneticky modifikované (GMO), teda také, na ktoré sa vzťahuje vlastnícke právo.
4. Ak máte z jedného druhu viacero semienok, môžete ich poslať v jednom balíčku a my ich následne rozdelíme pre viacerých záujemcov.
5. Semienka označte popisným štítkom, na ktorom vyplňte názov, čas a miesto zberu, prípadne aj odkedy daný druh/odrodu pestujete a pôvod semien. Ak na záhrade pestujete viacero odrôd z jedného druhu plodín (hlavne tekvice, cukety, uhorky) uveďte, prosím, či ste rastliny opeľovali ručne alebo ste ich nechali opeliť voľne, prípadne rástli izolovane, teda vo veľkej vzdialenosti od iných odrôd jedného druhu.
6. Popisný štítok si môžete stiahnuť nižšie alebo potrebné informácie k semenám jednoducho napíšte na balíček.
7. Momentálne do Semienkovne neprijímame semená rastlín, ktorých máme prebytok. Patria medzi ne predovšetkým semená aksamietnic, nechtíka lekárskeho, topoľovky, gazánií, klinčeka tureckého, ježibaby, slnečnice, rebarbory, semená paprík a paradajok bez znalosti konkrétnej odrody, hokkaida a kôpra.
8. Darca je zodpovedný za kvalitu osiva a správnosť popisu!!!
9. My vám pošleme prevažne toľko semienok, koľko vystačí na jednu záhradkársku sezónu.
10. Semienka od nás vysejte, o rastliny sa starajte bez použitia chemických prípravkov a najsilnejšie a najzdravšie z nich ponechajte dozrieť na semeno.
11. Po sezóne alebo keď dopestujete nové osivo, pošlite naspäť prebytky semienok, ktoré ste si od nás pôvodne zapožičali. Semienková záloha nám ostane.
12. Pri ďalšom zapožičaní semien už od vás nebudeme vyžadovať žiadnu zálohu ani preplatenie poštovných a balných nákladov, keďže rátame, že vždy po sezóne od vás dostaneme semienka naspäť a stanete sa tak stálym priaznivcom Semienkovne.
13. Ak sa Vám nepodarí zo zapožičaného osiva opätovne vypestovať vhodné semená, poslať môžete iné.


Ďakujeme, že rešpektujete pravidlá Semienkovne.
Prajeme Vám veľa radosti a úspechov pri pestovaní.