Zdieľanie semien osobne

Pravidlá pre osobné zdieľanie semien
Semienkovňa je od 1. marca 2023 umiestnená v Remeselnom obchodíku BellFrant v budove PSO, na Strojárskej ulici 4031 v Snine. Obchodík je otvorený v pondelky-piatky od 9.00 do 16.30 a v soboty od 9.00 do 12.00. V rámci okresu Snina môžeme semienka po dohode doručiť i osobne.

Pravidlá vypožičania:
1. Vyberte si maximálne 5 balíčkov, ktoré sa Vám hodia a ktoré naozaj využijete.
2. Vysejte semienka, o rastliny sa starajte bez použitia chemických prípravkov a najsilnejšie a najzdravšie z nich ponechajte dozrieť na semeno.
3. Vypestované semienka prineste späť do Semienkovne.
4. Ak sa Vám nepodarí zo zapožičaného osiva opätovne vypestovať vhodné semená, môžete namiesto neho priniesť iné.

Pravidlá pre darcu:
1. Prinášajte len zdravé a vyzreté osivo, ideálne z najsilnejších rastlín.
2. Osivo by nemalo byť chemicky ošetrované, resp. hnojené a postrekované.
3. Do Semienkovne nepatria semená návykových rastlín, hybridné (označované ako F1) a geneticky modifikované (GMO), teda také, na ktoré sa vzťahuje vlastnícke právo.
4. Semienka označte popisným štítkom, na ktorom vyplňte názov, čas a miesto zberu, prípadne aj odkedy daný druh/odrodu pestujete a pôvod semien. Ak na záhrade pestujete viacero odrôd z jedného druhu plodín (hlavne tekvice, cukety, uhorky), uveďte, prosím, či ste rastliny opeľovali ručne alebo ste ich nechali opeliť voľne, prípadne rástli izolovane, teda vo veľkej vzdialenosti od iných odrôd jedného druhu.
5. Popisný štítok si môžete stiahnuť nižšie alebo potrebné informácie k semenám jednoducho napíšte na balíček.
6. Ak máte z jedného druhu viacero semienok, môžete ich priniesť v jednom balíčku a my ich následne rozdelíme pre viacerých záujemcov.
7. Prinášajte, prosím, vyčistené semienka.
8. Momentálne do Semienkovne neprijímame semená rastlín, ktorých máme prebytok. Patria medzi ne predovšetkým semená aksamietnic, nechtíka lekárskeho, topoľovky, gazánií, klinčeka tureckého, ježibaby, slnečnice, rebarbory, semená paprík a paradajok bez znalosti konkrétnej odrody a kôpra. Naopak, uvítame semienka kapucínky a čohokoľvek, čo v našom zozname chýba.
9. Darca je zodpovedný za kvalitu osiva a správnosť popisu!!!

Ďakujeme, že rešpektujete pravidlá Semienkovne.
Prajeme Vám veľa radosti a úspechov pri pestovaní.